Zimne miesiące to czas, kiedy przeważnie zapominamy o stopach. Znikają nam z oczu w dużych, ciężkich, ocieplanych butach i grubych skarpetach. Warto o nie zadbać profilaktycznie, żeby nie dopuścić do odparzeń.

Kiedy stopy się odparzają?

Najczęściej stopy odparzają się, kiedy zawilgocona skóra się przegrzewa i nie ma dostępu świeżego powietrza. Pod wpływem uszkodzeń naskórka, tarcia i wilgoci na stopach powstają pęcherze, które lubią pękać. Takie sytuacje często mają miejsce zimą, gdy używamy ocieplanych butów i grubych skarpet z tworzyw sztucznych. Odparzenia najczęściej pojawiają się na piętach, na podeszwie czy między palcami − tam zbiera się najwięcej wilgoci.

Często za odparzenia na stopach odpowiada za ciasne lub niewygodne obuwie, które obciera skórę czy nadmierna potliwość stóp. Za ciasne buty zawsze można dopasować (sprawdź Coccine SHOE STRETCHER) a do wnętrza włożyć wkładki antypotliwe (Sprawdź Coccine WKŁADKI ANTYPOTLIWE).

Odparzone stopy często też pojawiają się podczas uprawiania zimowych sportów. Stopa w pełnym bucie zapaca się, a skóra pod wpływem ucisku zostaje uszkodzona. Często przez cały dzień na stoku lub na trasie nie mamy możliwości zmiany obuwia czy skarpet na świeże i suche.

Co zrobić, kiedy masz odparzone stopy?

Odparzone stopy z pęcherzami zawsze najlepiej dobrze oczyścić, żeby nie wdało się zakażenie. Umyj stopy, najlepiej wodą z mydłem. Jeżeli zauważysz pęcherz, zabezpiecz go plastrem z opatrunkiem.

Kiedy pęcherz jest duży, można go przebić i spuścić płyn surowiczy. Ale do tego użyj koniecznie sterylnej igły z apteki. Jeżeli na odparzonych stopach pojawią się piekące rany, możesz przemyć je specjalnymi preparatami odkażającymi z apteki.

Nie odrywaj nigdy skóry od pęcherza. Pokrywa ta chroni podrażnione miejsce przed zakażeniem i wybrudzeniem. Podobnie  w przypadku odchodzącej skóry między palcami – nie usuwaj jej na siłę.

Dla przyspieszenia gojenia się stóp możesz moczyć je w naparze z rumianku, kory dębu czy szałwii. Staraj się również, żeby stopy miały jak najczęściej dostęp do powietrza.

Aby otarcia i pęcherze nie zamieniły się w brzydkie zrogowacenia należy stopy regularnie nawilżać. Kremy i balsamy do stóp zawierają substancje, które działają przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Kiedy już doszło do zrogowacenia w miejscu wygojenia otarcia, sięgnij po Coccine BALM FEET. Pamiętaj przy tym, że kremów i balsamów nie nakładamy na świeże rany.  Używamy ich na zagojoną, oczyszczoną skórę i najlepiej na noc.

Odparzone stopy

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *