Strój roboczy to wymóg bezpieczeństwa w wielu profesjach. Gwarantuje ochronę ciała przed kontuzjami i skutkami drobnych wypadków przy pracy. Podstawą każdego stroju są buty. Oczywiście powinny spełniać odpowiednie parametry twardości, odporności na zgniatanie, chronić przed wysoką lub niską temperaturą czy kontaktem ze żrącymi substancjami. Ale zasadniczym kryterium dobrego buta roboczego jest jego dopasowanie do stopy pracownika. Jeśli wybierzesz niewłaściwy rozmiar buta, to nie tylko doświadczysz dyskomfortu podczas pracy, ale może to być przyczyną wypadku.

Przede wszystkim w dobrze dobranym bucie pięta powinna być stabilna. Piętowa część buta nie może być za luźna, bo to wpływa na stabilność postawy podczas chodzenia. Łatwo sobie boleśnie obetrzeć pięty a nawet skręcić nogę w kostce. Z drugiej strony stopy mamy palce. One z kolei nie mogą mieć za ciasno. Ucisk na palce wpływa na komfort stania i chodzenia, może być przyczyną otarć i wielu zmian chorobowych. Optymalny but powinien mieć około pół centymetra luzu między czubkiem buta a palcami. Ważna jest też wysokość podbicia. Osoby z mocno uwypukloną stopą będą miały problem z ciasnym sznurowaniem, zwłaszcza jeśli język w bucie będzie ze zbyt miękkiego materiału i będzie się zwijał lub marszczył. Może to dodatkowo spowodować obrzęki i pogorszenie krążenia w stopach i nogach.

Aby dobrze dobrać buty należy dobrze zmierzyć swoje stopy. Długość mierzymy od pięty do końca najbardziej wysuniętego palca. I dokładnie sprawdzamy przeliczniki rozmiarówek. Może się okazać, że w jednym modelu buta stopa o długości 28 cm to nr 43, ale w drugim modelu już 44. Jeśli idealny model butów do Twojej pracy ma jednak jakieś drobne odchylenia kształtu lub fasonu, które mogłyby się przyczynić do dyskomfortu, to zawsze można sięgnąć po akcesoria, które pomogą w dopasowaniu buta.

Za ciasne buty skórzane możemy trochę rozciągnąć, dzięki preparatowi SHOE STRETCHER. To aktywny środek, który uelastycznia skórę i pozwala ją rozciągnąć do pożądanego rozmiaru. Wystarczy nanieść preparat na skórę i założyć buty na nogi lub naciągnąć je na prawidła w odpowiednim rozmiarze. Po kilku godzinach powinny być już OK.

Ocierającą tylną krawędź buta możemy okleić zapiętką UNIVERSAL COMFORT CLASSIC. To poprawi dopasowanie buta, ustabilizuje piętę i ochroni przed obtarciami. Jeśli buty ma płaską przestrzeń podeszwową wewnątrz, możemy poprawić dopasowanie przy pomocy specjalnej podpiętki żelowej.

Pamiętajmy o dobrym dopasowaniu butów roboczych, aby uniknąć dyskomfortu podczas pracy i potencjalnych wypadków.

Dobre buty do dobrej roboty

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *