Dobrze zaprojektowane i wykonane drewniane schody mogą służyć przez lata, jeśli są odpowiednio pielęgnowane. Codzienna eksploatacja, chodzenie w różnego rodzaju obuwia, spadające twarde przedmioty, biegające zwierzęta domowe lub dzieci ciągnące ze sobą ulubione zabawki – powodów zabrudzenia czy porysowania gładkiej powierzchni schodowych desek może być mnóstwo. Bez odpowiedniego czyszczenia i konserwacji drewniane schody mogą szybko ulec wytarciu i zniszczeniu.

ABC sprzątania drewnianych schodów

Pierwszym etapem powinno być zawsze zamiatanie na sucho. Szczotką z miękkim włosiem należy zebrać kurz, pajęczyny, kłaki zwierzęcej sierści i co tam jeszcze się gromadzi na schodach, ale przede wszystkim piasek i inne ziarninowe zabrudzenia, które podczas ścierania mogłyby dodatkowo rysować polakierowaną powierzchnię.

Przy myciu powierzchni z prawdziwego drewna powinno się pamiętać przede wszystkim o tym, że drewno silnie chłonie wodę. Co może doprowadzić przy późniejszym schnięciu do spękań a nawet skręceń lub wykrzywień drewnianych elementów. Do przecierania schodów najlepiej zatem używać mocno wyciśniętej, lekko wilgotnej ściereczki.

Niebezpieczne dla drewnianych powierzchni są również środki chemiczne z silnymi detergentami. Mogą bardzo łatwo uszkodzić drewno, wnikając w jego strukturę, co uniemożliwi konserwację. I wtedy konieczna może się okazać całkowita lub częściowa wymiana konstrukcji.

MOBICLEAN – preparat do czyszczenia drewnianych powierzchni lakierowanych i laminowanych

Najlepiej zatem używać specjalnych preparatów przeznaczonych do drewna. Dzięki nim można skutecznie oczyścić i zakonserwować powierzchnię na kolejny okres użytkowania.

A kiedy czyszczenie nie przynosi już spektakularnego efektu, warto pomyśleć o mechanicznym odświeżeniu schodów – przeszlifowaniu i położeniu świeżych warstw lakieru.

Jak dbać o drewniane schody?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *