Myśląc o pielęgnacji obuwia przeważnie mamy na myśli tylko czyszczenie ich z wierzchu, pastowanie nosków i cholewek, wymianę fleków, podklejenie podeszwy. Tymczasem wnętrze również wymaga naszej uwagi i troski, jeśli chcemy by chodzenie w ulubionej parze obuwia było dla nas komfortowe oraz zdrowe. Jak zatem dbać o wnętrze butów?

1. Daj butom odpocząć

Buty, podobnie jak każdy element odzieży nie powinny być noszone codziennie. W zamkniętych butach stopy się przegrzewają i pocą. Utrzymywanie stałej wilgoci w obuwiu to przyczyna przykrego zapachu oraz rozwoju bakterii i grzybów. Unikniemy tego, jeśli po zdjęciu butów damy im „odpocząć”, wyschnąć i wrócić do formy. Pomogą nam w tym prawidła – niezbędny sprzęt, który naciągnie skórę noska i cholewek, zlikwiduje zagniecenia i przywróci oryginalny kształt pantofla lub trzewika. Dodatkowo prawidła z dobrego drzewa (np. cedrowego) pochłaniają wilgoć z wnętrza butów i zapobiegają rozwojowi bakterii. Jeśli nie mamy prawideł, możemy wykorzystać kule z pogniecionego papieru gazetowego i nimi wypchać buty od środka.

2. Zmieniaj skarpetki

Najlepsze skarpetki są oczywiście z materiałów naturalnych (np. wełna, bawełna, włókno bambusowe), które pozwalają stopie oddychać i nie zatrzymują potu w środku przy skórze, co mogłoby być nawet przyczyną odparzeń. Warto zmieniać skarpetki każdorazowo, kiedy czujemy dyskomfort wilgotnych stóp: po dniu pracy, długim spacerze czy (obowiązkowo!) po każdej wyczerpującej aktywności fizycznej. Utrzymywanie stóp w butach w wilgotnych skarpetkach może być również przyczyną odbarwienia cholewek wewnątrz buta lub wyściółki (w zależności od ph naszego potu).

3. Wymieniaj wkładki

Obecnie na rynku mamy dostępną szeroką paletę wkładek eleganckich, higienicznych, zimowych, sportowych, do obuwia roboczego i każdy znajdzie coś odpowiedniego do swoich butów oraz dla swoich stóp. W przypadku obuwia codziennego mogą to być wkładki utrzymujące świeżość i neutralizujące przykre zapachy (np. Antyseptic Sanitized), a do butów wizytowych przyda się wkładka z gładkiej skóry na podkładzie z lateksu, który pochłania wstrząsy i niweluje naciski, podnosząc komfort korzystania z obuwia (np. Smooth Comfort). Obuwie sportowe z racji intensywnego użytkowania powinno być zaopatrzone we wkładki odpowiednio profilowane i amortyzujące (np. Universal Sport). Należy przy tym pamiętać, żeby dobierać i używać wkładek zgodnie z zaleceniami producenta.

4. Stosuj kosmetyki

Łatwo znajdziemy odpowiednie dezodoranty zarówno do stóp (Deo Feet) jak i do obuwia. Należy zwrócić uwagę, czy są to preparaty, które nie tylko rozsiewają intensywną woń, maskującą nieprzyjemny zapach, ale działają aktywnie odświeżająco i antybakteryjnie. Najlepiej sprawdzają się technologie oparte o jony srebra (np. Nano Deo Silver). Warto też poszukać preparatu, który zabezpieczy wnętrze buta i wyściółkę przed niepożądanymi reakcjami, np. farbowaniem skarpetek czy rajstop barwnikiem z cholewek lub wyściółki buta (Color Stop). Niezbędny w każdym domu powinien być natomiast impregnat do obuwia (np. Antiacqua), który pokryje obuwie ochronną powłoką i ochroni przed przesiąkaniem wilgoci do środka w czasie deszczowej lub śnieżnej pogody.

5. Nie rób krzywdy

Aby podczas zakładania butów uniknąć przygniatania zapiętek, stosuj zawsze łyżki do butów – zdeformowany zapiętek może skutecznie uprzykrzyć życie i powodować nieprzyjemne otarcia. Jeśli nierównomiernie obciążasz stopę – zabezpiecz najbardziej eksploatowane części buta odpowiednim elementem: podpiętką (Podpiętka Żelowa), półwkładką (Półwkładka Skórzana na Lateksie), płatkiem żelowym (Żelki ochronne do obuwia), czy zapiętkami (Zapiętka Żelowa). Pamiętaj o rozsznurowywaniu butów podczas ich zzuwania, zapobiegnie to ich deformacji.

Czyste, wygodne, świeże i pachnące wnętrze, w którym czujesz się komfortowo – czy nie o to właśnie chodzi twoim stopom?

Bo liczy się wnętrze…

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *