Zaczyna się od drobnego bólu podczas chodzenia, potem na bocznej powierzchni dużego palca stopy pojawia się guzowaty obrzęk, wreszcie krzywy paluch uciska sąsiada na tyle uciążliwie, że pojawiają się odciski. Haluks – bo o nim mowa – to problem, dotykający niemal co piątą kobietę (mężczyznom zdarza się sporadycznie).

Haluks – objawy rys. Tomasz Pojawa

Główne przyczyny powstawania haluksów to dziedziczone skłonności do deformacji stóp, urazy, spowodowane nieprawidłową aktywnością fizyczną, nadwaga. Wbrew powszechnym opiniom obuwie na wysokim obcasie czy z wąskimi noskami nie wywołuje koślawości palucha, ale może przyspieszyć jego powstawanie lub może się przyczynić do pogłębienia stanu zwyrodnieniowego, kiedy już on wystąpi.

Przede wszystkim należy odwiedzić specjalistę – lekarza ortopedę lub podologa, żeby określić charakter i stan zaawansowania wady stopy. To on powinien zdecydować, czy wystarczą domowe metody, interwencja kosmetyczki, zabieg operacyjny czy trzeba przygotować się na dłuższą, systematyczną terapię.

Haluks – patogeneza rys. Tomasz Pojawa

Do złagodzenia objawów przyda się specjalna, profilowana wkładka do obuwia, która skoryguje ustawienie stopy w bucie, osłona na haluksa lub separator oddzielający palce.

Osłonka na haluksa

Aby uniknąć przykrych objawów należy również zadbać o odpowiednie obuwie. Szerszy przód buta, niższy obcas i dobrze dobrany rozmiar sprawią, że stopa będzie mieć większy komfort, a palce nie będą na siebie zachodzić. Warto też regularnie ćwiczyć stopy (podnosić palcami niewielkie przedmioty lub np. zwijać leżący na podłodze ręcznik).

W zależności od zaawansowania schorzenia może się okazać, że jedynym skutecznym wyjściem jest interwencja chirurgiczna. Sam zabieg jest raczej bezbolesny i bezpieczny. Korekta palucha z haluksem wykonywana jest w znieczuleniu, a pacjent szybko po zabiegu wraca do domu. Pełną aktywność odzyskuje po 4-5 tygodniach.

Produkt możesz kupić m.in. w oficjalnym sklepie Coccine

Wkładki i inne produkty profilaktyczne do stóp (NAJLEPSZA OFERTA)

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW I PORAD ZNAJDZIESZ –> TUTAJ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Haluks – bolący paluch

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *