W historiach narodów świata są bohaterowie, którzy zapisują się na jej kartach po wieki. Wiecznie żywe w pamięci pozostają te postacie, które wywarły największy wpływ na rozwój kraju i jego kultury. Jedną z takich osób dla Albańczyków jest Skanderberg (Skanderbeu), urodzony w 1405 roku albański przywódca, powstaniec i bohater narodowy.

Jedna z 25 zwycięskich bitew.

Albania to malowniczy kraj położony na Bałkanach, który wciąż zmaga się z konsekwencjami centralnie sterowanej gospodarki z lat 90-tych. Pomimo że od 2014 roku ma status kandydata do Unii Europejskiej, jest jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Porównując do tego jakie warunki są w Polsce, a jakie w Albanii, można po przyjeździe odnieść wrażenie, że cofnęliśmy się w czasie.

Widok z Muzeum Skanderberga

Niezależnie jednak od warunków gospodarczych, gdzie szara strefa wciąż ma olbrzymi wpływ na stan życia, atmosfera i ludzie w Albanii są szczególnie uprzejmi i gościnni. Niestety widoczne są duże dysproporcje społeczne. Jeżeli ktoś dorobił się dużych pieniędzy, widać to od razu, zwłaszcza po drogich samochodach które na tle innych pojazdów wyróżniają się z tłumu, oraz po nieruchomościach. Takich pałaców i prywatnych folwarków rzeźbionych drogim marmurem nie zobaczycie nawet w najbogatszej dzielnicy Warszawy.

To raczej typowy widok Albanii.

Niezależnie od tego, malownicze widoki, którymi może pochwalić się Albania, są wyjątkowe. I to dla nich warto przyjechać, aby zobaczyć jaki jest ten kraj dzisiaj. Warto zachować ten dzisiejszy obraz w pamięci chociażby po to, aby porównać go z tym co będzie za 20 lat. Z racji tego, że jest to kraj rozwijający się, krajobraz za kilkanaście lat z pewnością ulegnie zmianie.

Rzeźby robią niesamowite wrażenie.

Zostawmy jednak rozważania na temat przyszłości i cofnijmy się o 600 lat wstecz. Poznamy wtedy największego bohatera narodowego Albanii – Skanderberga. Warto przeanalizować jego historię, aby móc zrozumieć dlaczego na wszystkich placach największych miast (i nie tylko), znajduje się jego pomnik. Zrozumienie tego fenomenu nam – Polakom – może wydawać się dziwne. W końcu trudno wybrać tego jednego, największego bohatera. Postaci, które wywarły wpływ na naszą historię jest mnóstwo. Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Stefan Batory, a może Piłsudski? Który z nich bardziej przysłużył się Polsce? A to tylko kilka przykładów… wielkich władców, polityków, generałów można długo wymieniać. Kto miał największy wpływ na naszą kulturę? Chopin? Mickiewicz? Sienkiewicz? Szymborska? Do tego inni wielcy jak Karol Wojtyła czy Maria Skłodowska-Curie… nie da się wymienić jednym tchem tych wszystkich, którzy zapisali się w historii nie tylko naszego kraju, ale całej Europy i świata.

Obok herbu Albanii hełm Skanderberga.

Trochę inaczej jest w Albanii. Przyjeżdżając tutaj warto poznać jednego – największego bohatera narodowego – Skanderberga. Już sama tradycja powstania flagi Albanii wywodzi się od wielkiego przywódcy. Na pamiątkę tego, że Skanderberg walczył z Turkami przez 25 lat i stoczył z nimi 25 bitew, czarny, dwugłowy orzeł ma 25 piór. To właśnie tym Skanderberg zapisał się w kartach historii – był przywódcą wojskowym który walczył z Turkami o niepodległość Albanii. To on stał się inspiracją dla powstania nowego państwa albańskiego i został symbolem jedności narodowej. To właśnie walka przeciwko Turcji była czymś, z czym mogli się identyfikować.

A jakżeby inaczej – wejście do Muzeum w Kruja.

Wpływ Skanderberga na historię Albanii widać na każdym kroku w postaci nazw ulic, placów i pomników.

A cóż to za niespodzianka?

Koniecznie odwiedzić należy muzeum Skanderberga w Krui i wczuć się w klimat oraz historię Albanii.

Dzięki temu zrozumiecie lepiej czym dziś jest Albania i dlaczego Albańczycy tak ceną obrońcę swojej ojczyzny. To właśnie na jego cześć Antonio Vivaldi skomponował jedną ze swoich oper. Nie da się zachwycić zabytkami Rzymu jak Koloseum bez poznania historii miasta i Cesarstwa Rzymskiego. Nie sposób jest zrozumieć fenomenu piramid w Egipcie, bez zrozumienia tego czym były one dla faraonów. To tylko kilka z powodów, aby odwiedzając Albanię, ruszyć śladami Skanderberga i poznać jego historię, czerpiąc garściami ze specyfiki tego kraju.

Tak – tutaj na jednym z wielu straganów można kupić popiersie Skanderberga. Zresztą figurkę na koniu również 🙂

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW W DZIALE –> ZAINSPIRUJ SIĘ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Śladami Skanderberga

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *