Stopa koślawa oznacza odchylenie pięty w kierunku bocznym stopy. Obrazowo rzecz ujmując – jakby kostki wyginały się do środka. Często towarzyszy temu wypłaszczenie podłużnego łuku stopy, przez co wytwarza się tzw. „stopa płasko-koślawa”. Rehabilitanci lub fizjoterapeuci mogą taką postać stopy określać również mianem „koślawości stawów skokowych”.

Stopa koślawa rys. Tomasz Pojawa

U małych dzieci (do 3-4 roku życia) koślawość stóp jest stanem naturalnym. Ciało w naturalny sposób próbuje ustabilizować rosnący organizm w pozycji stojącej. Dopiero w 4 roku życia zaczyna się wysklepiać łuk podłużny, a stopa wraz z piętą zaczyna przyjmować prawidłową, osiową pozycje względem podudzia.

U dzieci starszych występowanie koślawych pięt może być już powodem do niepokoju i wskazywać na wiotkość tkanki łącznej lub współistnienie koślawości stawów kolanowych. Dłuższe utrzymywanie się takiego stanu może doprowadzić do przykurczu ścięgna Achillesa. Profilaktyka polega na wykorzystaniu specjalnych wkładek ortopedycznych, korygujących pozycję pięt oraz gimnastyce korekcyjnej i indywidualnej praktyce rehabilitacyjnej.

Ortho Adeptus
Dziecięca wkładka medyczna Ortho Adeptuś zalecana w profilaktyce stóp płasko – koślawych oraz koślawości

U dorosłych koślawe pięty pojawiają się w związku z niewydolnością ścięgien mięśniowych podudzia (w szczególności mięśnia piszczelowego). Objawia się początkowo bólami w okolicach kostki przyśrodkowej i zapadaniem się łuku podłużnego stopy. Leczenie na tym etapie obejmuje odciążanie stopy (z wykorzystaniem wkładek, podpiętek i zapiętków), ćwiczenia z rehabilitantem i przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Przedłużający się, nieleczony stan koślawości pięt prowadzi do ucisku i stanów zapalnych struktur mięśniowo-nerwowych bocznej części stóp. W ostateczności może wymagać leczenia operacyjnego – przeszczepu ścięgien lub nawet chirurgicznego usztywnienia stawów tyłostopia.

Podpiętki DAG i DAGA stosowane w przypadku pięty koślawej 

Produkty możesz kupić m.in. w oficjalnym sklepie Coccine:

Wkładki i inne produkty profilaktyczne do stóp (NAJLEPSZA OFERTA)

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW I PORAD ZNAJDZIESZ –> TUTAJ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Koślawe pięty

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *