Niegdyś była to choroba zawodowa właśnie krawców, którzy długie godziny przesiadywali w pozycji siadu tureckiego, co powodowało długotrwały ucisk w rejonie małego palca położonej niżej stopy.

Problem ten, zwany Bunionette to odczuwalny od bocznej strony stopy dyskomfort i ból na wysokości małego palca. Zniekształcenie kości śródstopia i małego palca charakteryzuje się nadmierną wyniosłością boczną. Zbyt wąski czubek buta może tam uciskać i uwierać, co powoduje zrogowacenie i odciski na skórze. Dodatkowo ucisk może wywołać stan zapalny lokalnej kaletki maziowej, co spowoduje dodatkowy obrzęk podskórny i zwiększenie odczuwanego bólu.

Bunionette – objawy rys. Tomasz Pojawa

Mały palec ustawia się nieraz pod kątem, podobnie jak paluch koślawy, tylko że po przeciwnej stronie przodostopia. Schorzenia te występując razem poszerzają stopę i często spłaszczają łuk poprzeczny stopy. Taka przypadłość nazywana jest splay foot (szeroka stopa płaska).

Bunionette – patogeneza rys. Tomasz Pojawa

Problem narasta stopniowo i na każdym etapie postępującej deformacji warto zatroszczyć się o najprostsze metody z zakresu profilaktyki. Obuwie z szerokim i elastycznym czubkiem zmniejszy nacisk i dośrodkową tendencję w ustawieniu małego palca. Chłodne okłady (żelowe, lub z lodu zawiniętego w ręcznik) zminimalizują odczuwalny ból i ewentualny obrzęk. Lekarz lub fizykoterapeuta może też skierować na zabieg laserowy.

Ewentualne leczenie chirurgiczne obejmuje plastykę tkanek miękkich (resekcję) a nawet przycinanie i przesuwanie kości.

Wkładka Ortho Ada 2/3 z pelotą wspierająca łuk poprzeczny stopy

Aby spowolnić rozwój deformacji i zminimalizować odczuwalne skutki można używać wkładek ortopedycznych podpierających poprzeczny łuk stopy lub (w zależności od indywidualnego przypadku) żelowych osłon na mały palec lub separatorów międzypalcowych.

Produkty możesz kupić m.in. w oficjalnym sklepie Coccine:

Wkładki i inne produkty profilaktyczne do stóp (NAJLEPSZA OFERTA)

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW I PORAD ZNAJDZIESZ –> TUTAJ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Kostka krawca

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *