Nieodpowiednio dobrane – za ciasne lub za krótkie buty, zbyt długi czas chodzenia w twardych (roboczych) butach, wady stóp (np. halluks) czy wrodzone predyspozycje mogą wywołać deformację palców, zwaną „palcami młotkowatymi”. Dolegliwość ta dotyczy głównie środkowych palców stopy, które zginają się mocno i nie możemy już sami anatomicznie ich rozprostować.

Rys.: Tomasz Pojawa

Nieestetycznemu wyglądowi zdeformowanej stopy towarzyszyć mogą bóle części podeszwowej stopy, szczególnie w okolicy śródstopia. Na szczycie nienaturalnie zgiętych palców młotkowatych od ciągłego nacisku i tarcia o but szybko tworzą się nagniotki. Mogą się też pokazać modzele od dołu – na opuszkach palców.

Rys.: Tomasz Pojawa

Na wczesnym etapie palce młotkowate można korygować za pomocą fizjoterapii. Ćwiczenia, masaże, terapia manualna może pomóc, jeśli dodamy do tego codzienną higienę stóp. Proces aktywacji osłabionych mięśni i ścięgien, relaksacji mięśni nadmiernie napiętych, przywrócenie ruchomości stawów nie jest procesem łatwym ani natychmiastowym, ale cierpliwość i systematyczność z pewnością przyniesie pozytywne rezultaty. Warto do tego dodać odpowiednie akcesoria (silikonowa opaska na palec lub klin międzypalcowy), które odczuwalnie poprawią komfort w bucie i będą wspierać proces terapii.

Coccine Gelfinger i Coccine Gilko

Gorzej jeśli palce młotkowate zostały zaniedbane i deformacja utrwalała się przez całe lata. Wtedy jesteśmy skazani na trudne leczenie operacyjne i późniejszą długotrwałą rehabilitację.

Natomiast nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do poważnych utrudnień w poruszaniu się a nawet do złamań kości.

Palce młotkowate – bolesny przykurcz

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *