Troska o pracowników, ich zdrowie i bezpieczeństwo to jeden z obowiązków współczesnych pracodawców. W przypadku profesji, gdzie większą część dnia spędzamy na stojąco lub przemieszczając się na własnych nogach, najważniejszym wydaje się (i słusznie) wybór odpowiedniego obuwia. Warto jednak zastanowić się również nad wkładkami do butów, które mogą wzbogacić właściwości obuwia i dodatkowo podnieść komfort pracy.

Wkładki do obuwia roboczego zaprojektowano by spełniały różne funkcje. Mogą np. amortyzować naciski, ogrzewać lub izolować stopę, pochłaniać pot czy po prostu poprawiać dopasowanie buta do stopy.

Amortyzacja w butach roboczych

Wkładki amortyzujące poprawiają komfort, ale przede wszystkim chronią stawy i kości stóp przed kontuzjami podczas dużych przeciążeń. Osoby, które dużo stoją, chodzą, dźwigają powinny pamiętać, że wszystkie te naciski kumulują się w stopach. Wkładki żelowe (np. Wkładka żelowa do wycinania), lub wielowarstwowe kompozyty zmniejszą obciążenie stóp i pozwolą im szybciej się regenerować.

Wkładka amortyzująca żelowa do wycinania

Izolacja w butach roboczych

Nie trzeba pracować w chłodni, albo laboratorium, żeby mieć do czynienia z niskimi temperaturami. Duże hale fabryczne, przestrzenie magazynowe (zwłaszcza te zewnętrzne) to również miejsca, gdzie warto zapewnić pracownikom komfort cieplny. Wkładki z materiałów ocieplających typu filc i runo owcze (np. Wkładka filcowa antypoślizgowa) czy izolujących jak np. folia aluminiowa to wybór rozsądny a przy tym tańszy, niż dodatkowa para ocieplanych butów.

Wkładka filcowa antypoślizgowa

Higiena w butach roboczych

Ciężka praca fizyczna, cały dzień w zasznurowanych butach, skarpetki ze sztucznej przędzy – to wszystko sprawia, że stopy się pocą. Niesie to ze sobą dyskomfort uczucia wilgoci w butach, ryzyko infekcji drobnoustrojami oraz intensywny, nieprzyjemny zapach. Wkładki higieniczne (np. Aroma Silver Bioactive) mają za zadanie pochłaniać pot, działać antyseptycznie, by bakterie nie miały warunków do namnażania oraz dezodorować wnętrze buta.

Wkładka Aroma Silver Bioactive

Stabilizacja w butach roboczych

Niewygodny, odrobinę za duży but, odcisk albo drobna ranka na stopie i od razu praca staje się męczarnią. Warto wiedzieć jak prostymi sposobami można zmienić te sytuację.

Podpiętki korekcyjne i zapiętki welurowe

Zapiętki chronią piętę przed otarciami oraz zapobiegają wysuwaniu się nogi z buta. Podpiętki poprawiają pozycję pięty, podnoszą ją i amortyzują. Odpowiednio profilowane półwkładki oraz wkładki poprawiają dopasowanie obuwia, ułożenie stopy w bucie oraz jej stabilizację.

Bezpieczeństwo i Higiena Stóp

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *