Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata. Obecne czasy przynoszą nam wiele zaskakujących anomalii pogodowych. Może jeszcze zdrowo przymrozić i przyśnieżyć, ale warto już pomyśleć o schowaniu i zabezpieczeniu zimowych butów, by w niezmienionej formie poczekały na kolejny sezon.

Złota reguła

Najważniejsze, to zabezpieczenie butów przed zmianą kształtu. Zanim je schowamy (w szafie, do piwnicy, na strychu) upewnijmy się, że obuwie jest zupełnie suche. Wilgotna skóra lubi zmieniać kształt, może stać się pożywką dla jakichś mikroorganizmów, a podczas wysychania może po prostu popękać. Pomoże gruntowne wytarcie butów chłonną, np. bawełnianą szmatką i dobre ich wypchanie (choćby pogniecionymi gazetami). Najlepsze będą oczywiście odpowiednio dobrane prawidła z cedrowego drewna, które nie tylko wypełnią but, naciągną skórę, wyprostują zgięcia, wytworzone podczas chodzenia, ale mają również właściwości bakteriobójcze dzięki naturalnym olejkom eterycznym.

Prawidła cedrowe pełne

Do butów z wysokimi cholewkami warto włożyć automatyczne prawidła z rączką – wtedy z pewnością cholewka zachowa swój fason.

Automatyczne prawidła do kozaków

Konserwacja i pielęgnacja

Wszelkie drobne ubytki na butach ze skóry licowej najlepiej od razu poprawić korektorem. A całość wyrównać pastą lub kremem w odpowiednio dobranym kolorze. Dzięki temu w miejscach zadrapania nie będzie się gromadził kurz, skóra zachowa jednolitą strukturę, nie będzie się w tym miejscu rozsychać.

Kolorowy korektor do skóry licowej – LEATHER REPAIR

Przed schowaniem butów do następnego sezonu należy je też zabezpieczyć przed kurzem i wilgocią. W zależności od rodzaju skóry, przydatny będzie impregnat (Antiacqua dla zamszu), tłusty olejek (Crazy Oil do nubuku) czy tłuszcz (Grease for Shoes do skóry licowej). Dzięki temu będą gotowe do wejścia w nowy sezon od razu po wyjęciu.

Przechowywanie

Szczęśliwi posiadacze obszernej garderoby mogą sobie pozwolić na przechowywanie butów w oryginalnych pudełkach od producenta, ale większość z nas pozbywa się pudełek od razu po przyniesieniu butów do domu. Dlatego warto zatroszczyć się o bawełniane woreczki lub dostępne niemal w każdym markecie specjalne plastikowe pudła, dzięki którym buty będą zabezpieczone przed kurzem i innymi niekorzystnymi czynnikami środowiska. Dzięki temu łatwiej też czuwać nad porządkiem w butach i łatwiej  kontrolować stan swojego posiadania.

Worek bawełniany na obuwie

Zadbane i dobrze przechowywane buty odwdzięczą się doskonałym wyglądem i komfortem noszenia przez kolejne lata.

Zimowe po sezonie

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *