Szczotka do butów. Zdawałoby się, że nie ma nic prostszego i bardziej oczywistego w obsłudze, jednak mnogość rodzajów, kształtów i sposobów używania może początkującego pucybuta przyprawić o zawrót głowy.

Szczotka do butów to podstawowe narzędzie do pielęgnacji obuwia. Przyda się zarówno do wstępnego czyszczenia, do nakładania i rozprowadzania kolejnych preparatów czyszczących, pielęgnujących, nabłyszczających oraz polerowania dla nadania ostatecznego połysku.

Często wystarczy kilka ruchów szczotką, żeby pozbyć się kurzu albo zaschniętego błota i przywrócić świeży wygląd ulubionym butom. Najlepiej do tego celu nada się wygodnie leżąca w ręku szczotka ze sztywnym sztucznym włosiem.

Jeśli but wymaga specjalnej pielęgnacji warto mieć pod ręką szczotkę typu „mazak”. Powinna dać się wygodnie trzymać i mieć niewiele gęstego włosia, by precyzyjnie nakładać preparat na wybrane miejsce. Pozwoli dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca, takie jak wielowarstwowe łączenia, grube szwy. Należy pamiętać, żeby kosmetyk nakładać równomiernie, płynnymi ruchami, najlepiej na całe powierzchnie kolejnych elementów, wyznaczonych przez szwy i przeszycia.

Klasyczna szczoteczka-mazak

Szczotka do polerowania powinna być duża i dawać się wygodnie prowadzić. Im miększe włosie, tym łatwiej osiągnąć szybkimi ruchami dość wysoką temperaturę, by wosk zawarty w paście lub kremie zmienił strukturę na płynną i dobrze wchłonął się w skórę zachowując gładką, błyszcząca powierzchnię.

Szczotka do polerowania z włosiem końskim (80%)

Nubuk i zamsz to skóry trudniejsze do utrzymania w nienagannym stanie, niż gładka skóra licowa. Do podstawowego czyszczenia wystarczy taka sama szczotka ze sztywnym włosiem. Do rozczesania pozlepianych brudem włosków zamszu przyda się specjalna szczotka ze sztywnym plastikowym lub metalowym włosiem. Nie dociskamy jej zbyt mocno, żeby nie uszkodzić skóry.

Szczoteczka do zamszu i nubuku

Do czyszczenia na sucho przydaje się też szczotka z gumowej krepiny.

Szczotka do nubuku z gumowej krepiny

Do starych zabrudzeń, które się mocno utrwaliły, najlepiej jest użyć specjalnej kostki, która działa jak gumka do ołówków.

Kostka do czyszczenia nubuku i zamszu

Szczotki można jeszcze podzielić ze względu na wielkość, kształt uchwytu (prosty lub profilowany), materiały, z których je wykonano (drewno, plastik, włoski syntetyczne, włosie końskie) oraz sposób wykończenia (lakierowane, zdobione, itd.).

Szczotka do polerowania z miękkim, końskim włosiem w kształcie stopy

Wybór należy do nas. Zależy od osobistych preferencji estetycznych oraz wielkości naszego schowka na akcesoria do obuwia.

Szczoteczka-trójkąt do zamszu i nubuku

Wygodnym rozwiązaniem może się okazać zakup szczotki, która łączy kilka funkcji, np. szczotka – trójkąt do zamszu i nubuku.

Szczotka do buta nie tylko dla Pucybuta

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *