Prawidłowe (neutralne) ustawienie stopy pozwala wyznaczyć niemal idealnie pionową, symetryczną oś pomiędzy kostkami stopy. Podczas chodzenia i biegania owa oś lekko odchyla się do wewnątrz – to wynik uginania się łuku podłużnego stopy pod ciężarem ciała. Jeśli to wewnętrzne wychylanie kostki stanie się nadmierne, mamy do czynienia z pronacją. Przez to stopa przetacza się bardziej po wewnętrznym łuku i zostawia bardziej płaski ślad.  

Z kolei supinacja stopy polega na nadmiernym uniesieniu brzegu przyśrodkowego stopy i zwiększenia wysokości jej podłużnego wysklepienia. Taka stopa podczas ruchu przetacza się wyraźnie po zewnętrznej krawędzi.

Jak domowym sposobem sprawdzić jak się rzeczy mają z naszymi stopami?

Najprostszy test, to „mokry ślad”. Należy przygotować czysty arkusz papieru (najlepszy byłby szary papier pakowy, ale zwykła kartka z bloku A3 też może być). Zmoczoną stopę stawiamy na przygotowanym arkuszu. Odcisk, który zostawi stopa da nam odpowiedź.

Ślady stóp z supinacją, pronacją i stopy neutralnej – rys. T.Pojawa

Warto też przyjrzeć się uważnie podeszwom naszych używanych butów – zwłaszcza w części piętowej i krawędziom. Będą mocniej wytarte z tej strony, która jest bardziej eksploatowana podczas chodzenia i biegania.

Przy stopie neutralnej ściera się zewnętrzna strona pięty i środek przodostopia, przy czym na całej krawędzi zewnętrznej podeszwy pozostaje nadal wyraźny bieżnik – fot. T.Pojawa

Niezależnie od wady stopy podstawowa profilaktyka i leczenie to chodzenie boso po różnorodnym podłożu: piasek, trawa, kamienie oraz gimnastyka angażująca mięśnie i ścięgna stóp oraz podudzi. Odpowiednio dobrane wkładki lub akcesoria do obuwia znacznie poprawią komfort chodzenia i zmniejszą dolegliwości, związane z wadą stóp.

Wkładka medyczna ORTHO AVIS COMPLETE zapobiegająca opadaniu sklepienia podłużnego i poprzecznego stopy
Podpiętki korekcyjne DAGA i DAG zapobiegają wykrzywianiu obuwia i nadmiernemu ścieraniu obcasów.

Produkty możesz kupić m.in. w oficjalnym sklepie Coccine:

Wkładki i inne produkty profilaktyczne do stóp (NAJLEPSZA OFERTA)

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW I PORAD ZNAJDZIESZ –> TUTAJ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Pronacja a supinacja

Post navigation


3 thoughts on “Pronacja a supinacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *