Dowiesz się:

  • Jaka jest różnica w pielęgnacji jasnego i ciemnego zamszu?
  • Jakie środki użyć do czyszczenia zamszowych butów?
  • Zapoznanie się z poradą zajmie około 6 minut

Produkty możesz kupić m.in. w oficjalnym sklepie Coccine

Pianka czyszcząca Cocciné Nubuck Cleaner Super (NAJLEPSZA OFERTA)

Kostka do zamszu Cocciné Cleaning Cube (NAJLEPSZA OFERTA)

Farba do zamszu i nubuku Cocciné Ravvivant (NAJLEPSZA OFERTA)

Szczotka do zamszu (NAJLEPSZA OFERTA)

Porad, dotyczących czyszczenia butów z nubuku lub zamszu znajdziecie bez liku. Wynika to ze specyfiki tego materiału – zamsz jest trudniejszy do czyszczenia i pielęgnacji niż inne rodzaje skóry. W dodatku łatwiej go zniszczyć i gorzej znosi trudne warunki pogodowe (deszcz, śnieg) i terenowe niedogodności (błoto, piach, trawa).

Nie chcemy Ciebie, drogi Czytelniku, zanudzać kolejnymi poradami jak prawidłowo wyczyścić i pielęgnować zamsz. Chcemy natomiast wskazać najważniejsze aspekty poszczególnych etapów czyszczenia i pielęgnacji zamszowych butów, a także wskazać na środki, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt. Tym samym będziecie mogli w prosty i przyjemny sposób podjąć najlepszą decyzję w wyborze optymalnych preparatów czyszczących.

Podstawy które… znacie.

Zacznijmy od podstaw – zanim zaczniemy cokolwiek czyścić preparatami, pierwsze zabrudzenia powinny zostać usunięte „na sucho”. Ponieważ, jak wspomnieliśmy na początku, zamsz jest materiałem specyficznym, uważajcie z jego czyszczeniem oraz siłą nacisku na powierzchni buta. W sieci znajdziecie masę materiałów, promujących „naturalne metody” czyszczenia obuwia np. skórką od chleba, ale pamiętajcie – tylko profesjonalne środki i akcesoria dają gwarancje skuteczności działania i jednocześnie bezpieczeństwa obuwia. Ich produkcja nie jest tylko sztuką dla sztuki, tutaj wchodzą lata doświadczeń i badań nad efektywnością walki z brudem. Dlatego też grubsze zabrudzenia usuwamy szczotką do zamszu i nubuku, lub gąbką Cocciné Nubuck Sponge, a w dalszej kolejności – w razie potrzeby – używamy gumki Cocciné Cleaning Cube.

Drugi krok już nie taki trudny.

Przechodząc do właściwego etapu czyszczenia zamszowych butów pamiętajcie o jednym – zapoznajcie się uważnie z instrukcją. Tylko dzięki temu będziecie mogli najskuteczniej pozbyć się brudu, a co najważniejsze, zminimalizujecie ryzyko uszkodzenia obuwia. Ponieważ zapewne nie pierwszy raz czytasz materiał o czyszczeniu zamszu, zatem na pewno spotkałeś się z poradami czyszczenia za pomocą „magicznych” mikstur mleka i sody oczyszczonej. Jak to jednak bywa, ta wydawałoby się bardziej „naturalna” metoda czyszczenia ma swoje minusy – potrafi na stałe odbarwić (rozjaśnić lub przyciemnić) kolor zamszu. Dlatego też lepiej sięgnij po Cocciné Nubuck Cleaner Super – masz pewność że zrobisz to raz… a dobrze. Oczywiście do czasu kolejnego zabrudzenia butów ?

Przechodzimy do sedna.

I teraz najbardziej istotny element pielęgnacji zamszowych butów. Czego użyć, aby wyglądały one rewelacyjnie? Zacznijmy od Cocciné Crazy Oil. Ten preparat jest dostępny na rynku od lat, ale też przez lata jego receptura i efektywność ewoluowała. Cocciné Crazy Oil pogłębia kolor, który zaraz po nałożeniu preparatu zmienia delikatnie ton na ciemniejszy. Jak? Cocciné Crazy Oil to olej, który niemal natychmiast wchłaniany jest przez skórę (oczywiście o ile jest całkowicie sucha). Poprawia jej elastyczność i nie blokuje efektu zwanego „oddychaniem”, czyli wilgoć wydostaje się z wnętrza, a nie odwrotnie. Jego systematyczne używanie podniesie także elastyczność skóry, co bez wątpienia jest wymierną korzyścią przy długim i trwałym noszeniu obuwia. Olej wzmacnia ochronę butów przed przemoczeniem – wchodząc w strukturę skóry zwiększa odporność na wodę. Oczywiście możecie po zastosowaniu olejku użyć jeszcze impregnatu, lecz nie jest to niezbędne. Olej natłuszcza skórę i ją odżywia.

Pamiętajcie, że Crazy Oil pogłębiając kolor nadaje im nowego wymiaru – większość z Was będzie tym zachwycona, zwłaszcza jeśli Wasze buty mają już swoje lata. Jest to szczególnie ważne podczas stosowania preparatu na jasny lub ciemny zamsz. Miejcie tego świadomość, to nie jest minus, tylko cecha. I w naszym odczuciu bardzo pożądana ?

Jeżeli natomiast chcecie dokonać renowacji, możecie to zrobić w domowych warunkach w bardzo prosty sposób. Doskonałym wyborem będzie Cocciné Ravvivant. Bezbarwny Ravvivant pogłębi kolor (zwłaszcza jeżeli buty są jeszcze w miarę nowe), ale najlepiej jednak dobrać Ravvivant o kolorze odpowiednim do koloru butów. Jest czarny, granatowy, zielony, pomarańczowy, żółty, brązowy, kość słoniowa, czerwony etc. Wybór bardzo szeroki z łącznie aż około 14 wersji kolorystycznych. A co takiego robi Cocciné Ravvivant? Przywraca kolor obuwiu, wyrównuje go oraz nadaje „puszysty” efekt nubuku i zamszu. Nie ma właściwości jak Crazy Oil, czyli nie chroni przed wilgocią. Nie jest olejkiem, bardziej nadaje się do butów wizytowych, podczas gdy Crazy Oil lepiej radzi sobie z butami np. trekkingowymi. Zatem bezwzględnie należy zastosować dobry impregnat, zwłaszcza że Ravvivant nadaje butom żywszy kolor. Impregnacja jest niezbędna, bez tego kolor się nie utrzyma jak należy, a podczas deszczu będziecie żałować, że nie zabezpieczyliście dobrze obuwia.

Wybierając produkty pamiętajcie o końcowym efekcie. Crazy Oil pogłębia kolor, jest olejkiem który zabezpiecza buty przed wilgocią i je uelastycznia. To świetny produkt do butów z zamszu i nubuku, które warto stosować „od nowości”, ale jego przeznaczenie jest inne niż Ravvivant. Ten drugi nadaje kolor i go wyrównuje, dlatego nadaje się idealnie do odnowienia butów, które już jakiś czas nam służą.

Podsumowując, do czyszczenia i pielęgnacji zamszowych butów warto wybrać profesjonalne preparaty. Dzięki temu osiągniecie pożądany efekt, nawet na mocno zniszczonych butach. Pamiętajcie też o tym, że zamsz i nubuk jest trudniejszy w pielęgnacji niż skóra licowa. I nie zapominajcie o kolorze. Jasny zamsz rządzi się trochę innymi prawami niż ciemny. Dlatego najlepiej już przed pierwszym użyciem porządnie zaopiekować się swoimi butami. Dzięki temu będą cieszyć o wiele dłużej.

WIĘCEJ ARTYKUŁÓW I PORAD ZNAJDZIESZ –> TUTAJ

Śledź nas na Facebooku i Instagramie:

Facebook: www.facebook.com/KochamButyCoccine/

Instagram: www.instagram.com/coccineinspiruje/

Zobacz nasze porady na YouTube: Coccine Inspiruje

Odwiedź naszą stronę Internetową: www.coccine.eu

Jasny i ciemny zamsz – jak czyścić?

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *